A hőszigetelés az elsődleges feladatunk akkor, ha az otthonunkat valóban energiatakarékossá szeretnénk tenni. Manapság azonban a piacon többféle szigetelőanyag közül is van lehetőségünk válogatni, ezek pedig mint tulajdonságban, mint árban nagyban eltérhetnek egymástól.

Ettől fogva laikusként nem biztos, hogy könnyedén el fogjuk tudni dönteni azt, hogy melyik szigetelőanyag lehet a legideálisabb számunkra. Egyáltalán nem mindegy az, hogy milyen területre milyen típusú szigetelőanyag kerül, hiszen minden anyag rendelkezik olyan immanens fizikai tulajdonságokkal, melyek némely szigetelési feladatokra alkalmassá teszik az anyagot, míg másokra nem.

Ezúttal összegyűjtöttük azokat a szigetelőanyagokat, melyeket a leggyakrabban szoktak hazánkban használni.

Ilyen fajtái vannak a polisztirolhabnak

A polisztirolhab felhasználhatósága több dologtól is függhet, de ezt leginkább az befolyásolja, hogy milyen nagy térfogatsúllyal rendelkezik. Tehát minél nagyobb a polisztirolhab térfogatsúlya, annál nagyobb lesz a terhelhetősége is. A normál polisztirolhabot szakmai néven „EPS” -nek is hívhatjuk. Ez az anyag az apró fehér színű golyókban lévő levegőnek köszönheti a hőszigetelő hatását.

Ezt az anyagot a nedvességtől mindenképpen óvni kell, hiszen az átnedvesedés következtében a szigetelő tulajdonságai drasztikusan lecsökkennek. A Grafitos EP esetében a grafit adalékanyag formájában jelenik meg, emiatt ennek a szigetelőanyagnak az ára is magasabb. Az anyagnak a grafit adja meg a szigetelő képességét, ezt pedig elsősorban homlokzati hőszigetelésekre szokták használni. A zártcellás polisztirolhab pontosan a normál hab nedvességre való érzékenységét tudja kiküszöbölni, így előszeretettel használják nedves környezetben is, például épületek lábazatánál.

A kőzetgyapot felhasználása is igen elterjedt hazánkban, a vizes területeket kivéve ugyanott alkalmazhatjuk ezt az anyagot, mint a polisztirolhabot, mellyel szemben a kőzetgyapot tűzálló és rendkívül jó páraáteresztő képességgel is rendelkezik. Bár gyakran használják a szakemberek homlokzatokra is, a tűzállósága miatt a középmagas-, magas házak külső falainak hőszigetelésénél nélkülözhetetlen, különösen a tűzvédelmi előírások miatt.

Ezek a szórt poliuretán hab legnagyobb előnyei

Jó tudni, hogy az egyre népszerűbb poliuretán hab (ismertebb nevén PUR hab) sokkal jobb szigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, mint mondjuk a polisztirolhab, és a régebbi szigetelőanyagokkal ellentétben ez az anyag még az idő múlásával sem fog elkezdeni zsugorodni.

A PUR habot sokszor használják hézagkitöltő anyagként is, ám a szórt poliuretán hab napjainkban egyértelműen a hőszigetelés csúcsát képviseli. Előnyei közé felsorolhatjuk azt, hogy még a kritikus pontokon is kiváló szigetelést tud biztosítani, emellett ártalmatlan az egészségre, lépésálló, és terhelhető. A szórt purhab emellett tökéletes lehet hő, illetve vízszigetelésre is. Megóvja az épületek falait a nedvességtől, tető szigetelése esetében pedig kiiktatja a hézagok/rögzítők miatt kialakult hőhidakat is.